Museumcafé De Musette heropent haar deuren aan de Rupeldijk

publish date
12.09.2025
directeur en gedeputeerden bij De Musette
Directeur Manuel Jaskowiak, gedeputeerde Mireille Colson en gedeputeerde Jan De Haes

Vandaag is de officiële opening van het vernieuwde museumcafé De Musette aan de Rupeldijk in Boom, een unieke samensmelting van het vroegere wielermuseum De Velodroom en het wielercafé De Musette. De voorbije maanden werkte een stuurgroep van experten en betrokkenen aan een nieuw concept dat sportgeschiedenis, erfgoed en gastvrijheid naadloos met elkaar verbindt. Meer info op www.musette.be.

In 2018 opende De Musette haar deuren als een pop-up wielercafé aan de Rupeldijk, als een onderdeel van Provinciaal Recreatiedomein De Schorre. Gelegen naast het wielermuseum De Velodroom, werd De Musette een ideale uitvalsbasis voor fietsers en wandelaars die de regio kwamen ontdekken. Na een tijdelijke, maar heel succesvolle, omzwerving van de pop-up langs het Vlinderplein in De Schorre, is het nu tijd om deze vaste waarde aan de Rupeldijk te verankeren.

“We wilden het rijke wielererfgoed van de regio behouden, maar tegelijk een bruisende ontmoetingsplek creëren voor fietsers, wandelaars en levensgenieters,” klinkt het bij gedeputeerde Mireille Colson. “Met museumcafé De Musette zetten we onze sterktes van vroeger nog duidelijker in de verf, maar in een hedendaagse en toegankelijke vorm.”

Musettes aan de muur
Musettes aan de muur

Een naam met betekenis en traditie

De keuze voor de naam De Musette was evident. Het café was al jarenlang een vaste stopplaats voor fietsers en wandelaars in de Rupelstreek. Bovendien verwijst een musette – het klassieke bevoorradingszakje uit de wielersport – naar de link tussen sport, voeding en gastvrijheid. Deze musettes vormen naast een ruime collectie aan andere wieleritems een echte eyecatcher in het nieuwe interieur. Om de rijke collectie aan wielermemorabilia te bewaren én te tonen, werd een deel van het café ingericht als vrij toegankelijk museum. Zo kan iedereen gratis kennismaken met de wielergeschiedenis, die in Boom en de ruime regio een bijzondere rol heeft gespeeld.

Museumcafé De Musette
Museumcafé De Musette

Het nieuwe gebouw

Het bestaand wielermuseum de Velodroom werd verbouwd tot museumcafé inclusief ondersteunende functies zoals personeelsruimte en technische ruimte. Er werd een nieuwe energiezuinige en duurzame uitbreiding aangebouwd met een keuken, sanitair en luifel. De verbinding tussen beiden gebeurt via een sas. Er werd ingezet op een hoge luchtdichtheid en een duurzaam gebruik van de technische installaties.

Het gekozen materiaalgebruik sluit aan bij het bestaand gebouw van de Velodroom en verwijst naar de baksteengeschiedenis en het industriële karakter van de site. Waar mogelijk is er gekozen voor recuperatiematerialen. De nieuwe bakstenen gevel is opgetrokken uit bakstenen die nog aanwezig waren op de site. Alle houten gevelbekleding en zonneweringen werden gerecupereerd uit een houten wandbekleding die de aannemer in een ander project heeft afgebroken. Deze houten latten werden opgeschuurd, behandeld tegen mos en in de juiste afmetingen verzaagd.

Toekomstbeeld buitenaanleg De Musette
Toekomstbeeld buitenaanleg Museumcafé De Musette

Buitenaanleg

In aanvulling op de verbouwing en uitbreiding van het bestaande fietsmuseum tot museumcafé wordt ook de buitenomgeving heringericht. Er werd al ingezet op de belevingswaarde van de omgeving van het café met een aangename, ruime terrasruimte met voldoende fietsparking. Ook de relicten van het baksteenverleden behouden een veilige plaats in dit geheel. Om de omgeving zo kwaliteitsvol mogelijk in te delen werd het fietspad verlegd, een aparte locatie voor leveringen voorzien, en ruimte voor opvang van regenwater in een groene waterrijke verbinding. Bovendien zorgt een geluidswand voor zo weinig mogelijk overlast voor onze buren. De perken werden momenteel al ingezaaid met een bloemenmengsel en in het komende plantseizoen worden er bomen en planten aan toegevoegd. 

Ontbijt in De Musette

Verbonden met de streek & lokaal verankerd

De ligging langs het jaagpad van de Rupel in een uitloper van Provinciaal Recreatiedomein De Schorre maakt van De Musette een ideale uitvalsbasis voor recreanten. Bovendien werd het café opgenomen als een van de toegangspoorten tot het Nationaal Park Scheldevallei. Later dit jaar volgt de onthulling van een opvallende nieuwe eyecatcher die als herkenningspunt aan de Rupeldijk een blijvende indruk zal maken.

“We willen meer zijn dan een café. We willen een plek zijn waar mensen elkaar ontmoeten, verhalen delen en genieten van de streek. Een plek die wielersport, natuur en erfgoed samenbrengt,” aldus gedeputeerde Mireille Colson.

Het museumcafé kiest resoluut voor samenwerking met de regio. Het team bestaat grotendeels uit studenten en flexijobbers uit Boom en omstreken. Ook op de kaart staat de lokale verankering centraal: streekbieren van Brouwerij De Klem uit Niel, artisanale Gastronello-kroketten uit Klein-Brabant en andere producten van nabijgelegen leveranciers vinden hun weg naar de bezoekers.

Bekende succesformule blijft behouden

Bij de opening werd meteen duidelijk dat het vernieuwde concept aanslaat. Heel wat vaste klanten van vroeger vonden spontaan de weg terug naar De Musette. De menukaart werd grotendeels behouden, met de populaire tapas en de succesformule van de uitgebreide ontbijten als vaste waarden, elke 3e zondag van de maand.